Pro zadané slovo nebyly nalezeny žádné výsledky

Zpět

Cena poroty in memoriam – Kateřina Černá

Cena poroty in memoriam – Kateřina Černá

Fenomenální představitelka autorské knihy – Kateřina Černá obdržela na Grafice roku 2023 – Cenu poroty in memoriam. Cena byla předána rodině behěm slavnostního večera ve Slévárenském dvoře a Císařské konírně Pražského hradu dne 10. dubna 2024.
Kateřina Černá – autorská kniha Dobrodružství slečny Madlenky, ofsetový tisk, ražba na plátno.
Kateřina Černá – autorská kniha Mé obrazy I, knihtisk, kresba. Knížky byly realizované v roce 2023 v nakladatelství Bylo nebylo ve spolupráci s Kateřinou Černou.
• Zdeněk Freisleben za porotu uvedl:
„Autorské knihy Kateřiny Černé Mé obrazy I a Dobrodružství slečny Madlenky představují výjimečné práce malířky, která se zároveň dlouhodobě věnovala knize v grafické i literární podobě. Její autorské knihy představují svou úpravou a obsahem mimořádnou provázanost textu a doprovodných ilustrací. Dobrodružství slečny Madlenky vznikla v roce 1962, ale zůstala nedokončená. V roce 2023 vyšla poprvé ve dvojjazyčném vydání. Mé obrazy I je reprint její autorské knížky. Vznikla v letech 1985 až 1986⁠. V původní verzi byla zhotovena grafickou technikou leptů. Její knihy jsou osobité a velmi originální, naplněné hravou poezií.“
• Za nakladatelství Bylo nebylo uvádí Anna Pleštilová: „Připravovat knihy s Kateřinou Černou pro mě byla radost a čest. Mnoho jsme se u toho nasmály, ilustrace a texty putovaly rukou psanými dopisy, často jsem za Katkou chodila do Pštrossky anebo do Hodkoviček. Na jaře roku 2023 mi přes zdravotní potíže předala dokonce ediční plán… Jsem moc ráda, že jsme několik titulů stihly vydat. Bylo mezi nimi i Dobrodružství slečny Madlenky s původními ilustracemi z roku 1962 (tehdy ale knížka nebyla realizována, čekala nedokončena v Katčině legendární skříni) a Mé obrazy, skromný reprint velkolepé autorské knihy, který měl být opatřený ručně zdobenou obálkou.
Kateřina měla z obou knížek radost. Odešla vprostřed práce. Není tu a je tu – v obrazech a básních.“