Pro zadané slovo nebyly nalezeny žádné výsledky

Zpět

Cena za litografii – Roman Franta a Tomáš Leba

Tisk z plochy – litografie (speciální ceny za grafické techniky)

Cena SUTNARKY A SUTNARA / Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara v Plzni a Nadace Radoslava a Elaine Sutnarových

Kategorie dospělý autor

Roman Franta za grafický list Zahanbený, litografie, velikost listu 1000 x 700 mm.

  • Členové poroty: Mgr. Zdeněk Freisleben, doc. MgA. Juraj Horváth, PhDr. Hana Larvová, Mgr. Barbora Kundračíková, PhD, doc. Mgr. A. Pavel Mrkus.
  • Vyjádření poroty: Porota oceňuje experimentální přístup k tradiční technice, lapidární téma a barevnost grafiky.
  • Autor uvádí: Ke grafické technice litografii přistupuji jako k malbě, respektive uvažuji jako v malbě lazurní. Tisk grafiky z kamene, tedy z plochy, je proces plný překvapení, experimentů, neustálého přemýšlení o barvě a pořadí tisku jednotlivých vrstev i o komunikaci s tiskařem.

Vrstvení barev je většinou lazurní, více či méně transparentní, kdy se musí předvídat odstíny při soutisku na potištěném podkladu. V této fázi se vaří mozek a tiskařovy ruce při míchání optimálního odstínu následující barvy. Litografie je zkrátka dobrodružství a v litografické dílně „U Boudů“ je vždy pohoda a správná atmosféra pro tisk. Těším se vždy na další a další tištěnou barvu, co přinese překvapivého na papír a co provedou nejrůznější náhody v soutisku barev.

Pro litografii „Zahanbený“ jsem si vybral největší kámen 96 x 66 cm, který právě v tu dobu získala litografická dílna v Říční ulici do svého depozitu. Byla to výzva pro mě i pro tiskaře. Proces tisku i přípravy jsou daleko časově i fyzicky náročnější než u běžných formátů. Neustále dokola se „obhospodařuje“ velká plocha kamene a použije se daleko větší množství tiskařských barev.

Tématem grafiky je motiv z cyklu mých obrazů, kdy jsem maloval postavy zezadu. Přivedlo a inspirovalo mě k tomu vnímání současné doby, kdy si nevidíme přes roušky do tváře a svět je tak ještě více anonymní. Název jsem zvolil „Zahanbený“, ke kterému mám ještě další podtituly „Zpytující“, „Zádumčivý“, „Soustředěný“. Můžeme si vybrat, zda je dotyčný zahanbený, protože něco provedl, nebo ho někdo „neprávem“ nařkl a zpytuje svědomí nebo se na něco dalšího soustředí. Možností je mnoho a my se můžeme nad grafikou i jejím sdělením zamyslet a představovat si kohokoliv v této obrácené pozici…

  • Nominováni na cenu v této kategorii: Franta Skála – bn, litografie, Petr Nikl – bn, litografie, Mikoláš Axmann – Degustace, litografie, velikost materiálu 1750 x 1530 mm.

Foto popiska: Roman Franta – Zahanbený, litografie, velikost listu 1000 x 700 mm. Foto Dita Havránková

Rezervace díla

Kategorie student

Tomáš Leba za grafický list Tma, litografie, 2020, velikost listu 344 x 488 mm.

Tomáš Leba je studentem SUTNARKY, Ateliér ilustrace a grafika, vedoucí ateliéru prof. Mikoláš Axmann.

  • Členové poroty: MgA. Pavel Pecina, doc. Mgr. Marek Sibinský, Ph.D., prof. akad. mal. Mgr. Martin Velíšek, Ph.D., MgA. Jakub Zich.
  • Vyjádření poroty: Práce Tomáše Leby udržuje diváka v rovině smyslového prožitku křehkého okamžiku. Vibrující černobílá obrazová informace je sdělovaná svébytným, téměř impresionistickým jazykem. Autor se obejde bez klasické obrysové linky. To však neznamená, že by na linku jako takovou rezignoval. Naopak. Je to právě změť zdánlivě amorfních linií či krátkých kresebných tahů, které, těkajíce neklidně prostorem, konstruují krajinný výřez. A i když je věcně čitelný, jde především o atmosféru chvíle stejně jako o atmosférický jev. Epické se stává lyrickým.
  • Autor uvádí: „Grafika Tma je součástí souboru tisků z kamene, které jsou inspirovány románem Martin Kačur (Životopis idealisty) slovinského spisovatele Ivana Cankarja. Grafiky nejsou bezprostředně ilustrací románu, ale vztahují se k němu a jeho příběh mi pomáhá uchopit problematiky, které jsou pro mě významné. Sérii tvoří 12 litografií, kdy jsem se každou snažil řešit tak, aby fungovala samostatně, zároveň je ale celá série sjednocena tématem světla. V této grafice jsem zkoumal tmu, jakožto absenci světla, kdy i při pohledu do ní si s sebou stále neseme zkušenost světla, zkušenost již viděného, osvětleného, což poté ovlivňuje to, co si ve tmě představíme a jak si věci nejasné a neosvětlené vysvětlujeme.“
  • Nominováni na cenu v této kategorii: Sabina Kafková – Myšlenky, litografie, velikost listu 880 x 1150 mm, SUTNARKA, 4. ročník, Ateliér ilustrace a grafika, vedoucí ateliéru prof. Mikoláš Axmann, Adéla Žižková – Holubi, litografie, velikost listu 1000 x 700 mm, SŠUD Brno.

Foto popiska: Tomáš Leba -Tma, litografie, velikost listu 344 x 488 mm, Foto Dita Havránková

Rezervace díla