Pro zadané slovo nebyly nalezeny žádné výsledky

Zpět

Eva Vlasáková | Putování tam a tady

Zveme vás na autorskou výstavu Evy Vlasákové – Putování tam a tady

•  vernisáž ST 5. 4. 2023 v 17 hod.
— úvodní slovo kurátora PhDr. Jiřího Machalického
— na saxofon zahraje prof. Jiří Hlaváč

•  komentovaná prohlídka s autorkou ST 26. 4. 2023 v 17 hod.
•  termín výstavy: 6. 4. – 30. 4. 2023

~

Eva Vlasáková užívá široký rejstřík výrazových prostředků, zasahuje do několika výtvarných oblastí od ilustrace, volné kresby, až k objektům a instalacím. V poměrně malém prostoru Galerie Hollar se jí daří všechny tyto složky její tvorby propojit, což není snadný úkol. Koncepci vymyslela tak, aby působila vyváženě a aby všechny součásti souzněly. Představují se tu soubory různorodých kreseb, které vyjadřují, jak umělkyně reaguje na svět kolem nás. Má cit pro ornament, který propojuje se zjednodušenými figurami. Projevuje bohatou představivost, užívá jednoduché znaky a symboly, které vystihují její vztah k současné skutečnosti. Uplatňuje výraznou zkratku, v její tvorbě se prolínají rozmanité, někdy i zdánlivě nespojitelné motivy. Má vyhraněný smysl pro řazení jednotlivých prvků, čímž dosahuje působivého celku, v němž se jeho součásti vzájemně podporují. Zajímavé jsou strukturální kresby, ve kterých se prostupují a překrývají energické křivky. V nich umělkyně přemítá nad přírodními procesy, které pak vystihuje černobílými skvrnami a liniemi. V „mapách“ se zabývá krajinou. V nich se můžeme na svět kolem nás podívat z ptačí perspektivy, vnímat jeho reliéf s viditelnými zásahy naší civilizace, která přetváří jeho podobu a rozděluje ho podle našich pravidel. V instalacích Eva Vlasáková opět vychází z přírody, jako by ji znovu vytvářela ve výstavních interiérech. Ty si ráda volí tak, aby souzněly s jejími představami, aby se s nimi propojila historie vybraných míst, často zasažených procesy opotřebení a stárnutí. V objektech projevuje až surrealistickou nebo spíš dadaistickou imaginaci v náhodných a nečekaných souvislostech mezi prvky, které pak ve vzájemných kontrastech tvoří přirozenou součást celku. Papírové masky vnášejí do jejího projevu magii šamanů mimoevropských kultur a národů nebo snad kouzlo karnevalů. V kresbách často nechybí groteskní zabarvení reagující na vztahy v dnešní společnosti. Autorka rovněž pracuje se sklem – v tomto křehkém materiálu, jímž prostupuje světlo, ožívají fantaskní podoby zvířat. Eva Vlasáková má smysl pro vyváženou skladbu kreseb, objektů i instalací, dokáže je spojovat do celků, znásobujících jejich účinky.

Jiří Machalický

~

Více informací
→ https://fb.me/e/158hoRZmt

EVA VLASÁKOVÁ
1957/1961 Výtvarná škola Václava Hollara
1961/1967 VŠUP Praha (ateliér prof. Františka Muziky)
1983, 1985 Pilchuck Glass School, Stanwood, USA
(E. Eisch, C. Rainey)
• Zabývá se kresbou, grafikou a malbou. V roce 1982 první instalace (s kurátorkou M. Pánkovou), od roku 1983 práce se sklem, později tvorba převážně autorského taveného skla. Od roku 1997 zájem o práci s papírem. Je členkou SČUG HOLLAR, spolků FF16, JUV a Crocodille Club.
• Účast na sympoziích grafické a sklářské tvorby (Zwickau, Legnica, Předklášteří u Tišnova, Nový Bor, Dubí u Teplic, Harrachov, Ostrava, Stog Izerski, Frauenau, Lednické Rovne, Lauscha, Mexico D. F., Seto)
• Od roku 1978 realizovala okolo 120 samostatných výstav (Švédsko, Dánsko, Belgie, Polsko, Španělsko, Německo, Rakousko, Kuba, Kostarika, Salvador, Mexiko, Japonsko, USA)
• Z významných ocenění – 1983 Interexlibris Frederikshavn / 1985 Mini Print Barcelona (hlavní cena) /1988 XII. Bienále Brno (bronzová medaile) / 1992 Kristallnacht Projekt, Philadelphia, USA / 1997 Grafika roku, Praha / 2006 Trienále exlibris — Chrudim
• Zastoupení ve sbírkách –  Moravská galerie Brno / Graphische Kunstsammlung, Dresden / The Art Institute Chicago / Dansk Plakatmuseum, Abyhøj / Frederikshavn Kunstmuseum / Kunstsammlung der Veste Coburg / UPM Praha / Glasmuseum Frauenau / Art Museum Györ / Museum Narodowe Warszawa / Oblastní galerie v Liberci / Národní galerie Praha aj.
• Putovala po Mexiku, Guatemale, Hondurasu, Peru, Salvadoru, Nikaragui, Kostarice, Panamě, Belize, Bolívii, Srí Lance, Indonesii, Malajsii, Kolumbii, Ekvádoru, Chile, Argentině, Brazílii, Kubě, Thajsku, Kambodži, Laosu, Vietnamu, Japonsku a Novém ZélanduVíce -> http://hollar.cz/vystavy/