Pro zadané slovo nebyly nalezeny žádné výsledky

Zpět

Grafika v době koronaviru – Martin Velíšek

Grafika v době koronaviru – zní heslo již několik dní připravovaného projektu. Postupně jsme oslovili několik výtvarníků a ptáme se, jak se mají a na čem právě pracují.

Martin Velíšek je malíř a grafik, který vytváří na grafické scéně ojedinělé hlubotisky narušované průřezy do papíru. Prořezávané plochy často zasahují mimo potištěnou část, kde jsou ekvivalentem ploch tištěných. Martin je mnohonásobný laureát cen Grafiky roku.

Martin Velíšek
„Tak si říkám, co že je v nastalém čase v mém ateliéru jinak. Pro umělce na volné noze se v jisté smyslu mnoho nezměnilo. V ateliéru je vlastně vše při starém. Jsem na té své noze zavřený v ateliéru tak, jako předtím. Teď tedy bez výjimky. Noha, nenoha. Ano, teď je to možná více z nouze ctnost, ale zase to vede k systematičtější práci. Není prostor na výmluvy – musel jsem vyřídit to, zajet támhle… Takže teď prostě MUSÍM malovat, kreslit, pracovat na matricích… V tom nejlepším slova smyslu mi nic jiného nezbývá. A ono je mi v tom dobře! Minimum mailů, minimum telefonátů. Všechno se zpomalilo, anebo lépe, dostalo tu správnou rychlost. Tohle je mé tempo! Neumím malovat, kreslit či tisknout rychle. Dělám to tak rychle, jak to té které činnosti prospívá. A teď, řekl bych, i svět kolem nás najednou „běží“ v podobném, přiměřeném tempu. Z oken mého ateliéru virus není vidět. Což ale neznamená, že by neexistoval. Registruji, co se kolem děje. A registruji virus zprostředkovaně – nemohu si jít koupit barvy, které mi zvolna docházejí, a nemohu jít tisknout do grafické dílny… V ateliéru satinýrku nemám, tak mi nezbývá, než se připravovat na čas, až bude zase všechno tak, jako dříve. To znamená normální, ale také zase rychlejší… Teď si pomalu pracuji na matricích, pomalu vymýšlím, jak budoucí grafiky prořezat, a chystám se pomalu na dobu…, až jednou zase budu v chvatu ujíždět do grafické dílny, abych vše rychle vytiskl! Teď ale ještě pořád pracuji soustředěně, svým tempem. A zdá se mi, že je to sice pomalejší, ale tak intenzivnější, jako bych byl ne jen na volné noze, ale (konečně) na (obou) volných nohách!“

https://www.velisek.cz/