Pro zadané slovo nebyly nalezeny žádné výsledky

Zpět

Hlavní cena Grafiky roku 2020 – Jiří Černický, Vadžraplán, dřevořez

Hlavní cena Grafiky roku 2020
Cena hlavního partnera Pražská plynárenská a.s.
Jiří Černický v kategorii A (velký formát) za grafický list Vadžraplán (Hromobil), dřevořez, velikost listu 810 x 1100 mm
• Členové poroty: Mgr. Zdeněk Freisleben, doc. MgA. Juraj Horváth, PhDr. Hana Larvová, Mgr. Barbora Kundračíková, PhD, doc. Mgr. A. Pavel Mrkus.
• Vyjádření poroty: Porota oceňuje způsob, jakým autor prezentuje divákovi dlouholetý tvůrčí zájem, k čemuž využívá tradiční techniky. Působivý je především filozofický akcent, který věci dodává na mnohovýznamnosti.
• Autor uvádí: Vadžraplán – jezdící i létající vozítko. Je poháněno dvěma hromoklíny integrovanými s nosnou konstrukcí podvozku. Hromobil je tedy schopen využívat takovou energii, která je na jednu stranu v podstatě nevyčerpatelná a na stranu druhou disponuje takovým výkonem, který umožní pohyb vozítka až rychlostí světla.
Vadžra (Dordže) je slovo původem ze sanskrtu a bývá často překládáno jako „diamant“ (nezničitelný) či „hromoklín“. V buddhismu se slovo vadžra též používá pro označení rituálního předmětu, který je často používán v tantrických rituálech.
V hinduistické mytologii je vadžra zbraň Indry, védského boha deště a vládce dévů. Je velice mocnou zbraní, která kombinuje vlastnosti meče, palcátu a kopí.
• Nominováni na cenu v této kategorii: Lenka Falušiová – Prostor, čárový lept, velikost listu 605 x 880 mm, Eva Vápenková – Cittá invisibili, lept, velikost listu 500 x 890 mm.
• Přihlášeno v kategorii A 154 prací vystaveno 85 děl.
Rezervace díla