Pro zadané slovo nebyly nalezeny žádné výsledky

Zpět

Hlavní cenu na Grafice roku 2019 obdržel Martin Velíšek

Hlavní cenu na Grafice roku 2019 obdržel Martin Velíšek za grafický list – Struhadlo, prořezávaný hlubotisk,
velikost listu 1400 x 800 mm

• Členové poroty: prof. MgA. Petr Babák, Mgr. Tomáš Koudela, Ph.D., PhDr. Hana Larvová, prof. Jiří Lindovský, Jan Van Woensel.

• Vyjádření poroty:
Porota přihlédla ke kvalitnímu technickému provedení grafického díla. Zaujalo osobité ztvárnění, vycházející z konkrétní předmětnosti odkazující k principům modernity.

• Autor uvádí: „Snažím se přenést realitu do grafiky. Celkem samozřejmě prostřednictvím linií, bodů a ploch. Ale pak také – zcela v duchu aktuální předlohy, struhadla – jako reálný atribut, tedy otvory v ploše tohoto nástroje. Perforace v ploše struhadla a perforace v ploše papíru spolu souzní. Skrze otvory se realita i její výtvarný přepis setkávají a splývají. A přesto věc a její otisk nejsou a nemohou být identické. Princip perforace podtrhuje stejnorodost a současně činí odlišnost naléhavější, protože nám naše zkušenost říká, že „poškozovat“ podložku tisku je přece absurdní… a tedy obrací naši mysl od reality zpět k jejímu záznamu.“

• Nominováni na cenu v této kategorii:
Robin Kaloč – Krajina, akvatinta + tisk z výšky, velikost listu 670 x 960 mm, Iva Krupicová – Hlava, litografie, velikost listu 1070 x 780 mm, Bronislava Bakule Malá – Prales – vnitřní život, linoryt, velikost listu 660 x 960 mm, Saki Matsumoto – Anonymous Kitchen, sítotisk, velikost listu 505 x 775 mm, Petr Nikl – Spytihněv, litografie, velikost listu 990 x 710 mm.

• V kategorii A bylo přihlášeno 135 prací a vystaveno 85 děl.

• Partnerem ceny je hlavní partner projektu Pražská plynárenská, a.s., děkujeme!