Pro zadané slovo nebyly nalezeny žádné výsledky

Zpět

JAN MĚŘIČKA: UDUSANÁ HLÍNA

17.5. 2019 - 15.6. 2019

Galerie Morzin, Vrchlabí
17. 5. – 15. 6. 2019

Grafické dílo Jana Měřičky na sebe v posledních letech neupozorňuje jen svými velkorysými formáty a technikou zpracování, ale zejména svými obsahovými přesahy. Prostřednictvím monumentálních sítotisků reaguje na socio – politické problémy dnešního globálního světa. Výstava shrnující tvorbu Jana Měřičky z posledních let.
Aktuální tvorba Jana Měřičky stále vychází z dokumentace míst se zvýšenou hustou lidského pohybu a vytváření abstraktních modelů davů. Nově téma varování před neočekávanými pohyby lidských mas doplnil o aktuální téma migrace, které do svých tisků vkládá invenčním a důmyslným způsobem.

Jan Měřička nejprve vystudoval Farmaceutickou fakultu UK v Hradci Králové a do roku 1993 se živil jako lékárník. V roce 1983 absolvoval Střední odbornou školu výtvarnou v Praze. V letech 1993 – 2005 byl grafikem na volné noze. Posledních téměř 20 let působí jako pedagog na Katedře Fotografie FAMU. V roce 2001 se stal Laureátem Ceny Vladimíra Boudníka, což je nejvyšší možné ocenění za grafickou práci v Čechách. Stejně tak je držitelem ocenění zahraničních. Účastnil se desítek skupinových výstav a uspořádal také řadu výstav samostatných. Upozornil na sebe společnými projekty s Jaromírem Typltem a Pavlem Novotným, které měly audio – vizuální podobu. Jan Měřička patří k českým nejvýznamnějším umělcům dneška.