Pro zadané slovo nebyly nalezeny žádné výsledky

Zpět

Josef Šíma: Cesta k Vysoké hře

19.4. 2019 - 28.7. 2019

Národní galerie, Valdštejnská jízdárna, Praha 1

Výstava si klade za cíl představit Šímovu ranou tvorbu od brněnských počátků do jeho setkání s básníky pozoruhodné, a dnes již v jistém smyslu legendární, francouzské skupiny Vysoká hra a ukázat nakolik jeho účast na tomto dobrodružství byla jedním z klíčových impulzů pro jeho tvorbu. V krátkém období 1929–1931 se Šíma stal hlavním výtvarníkem skupiny a ostatní členové – básníci se zabývali interpretací jeho tvorby. V této souvislosti jsou vůbec poprvé na našem území prezentována umělecká díla i dalších výtvarníků skupiny a dokumenty pocházející zejména z francouzských muzeí, galerií a soukromých sbírek.

Kurátoři: Anna Pravdová, Petr Ingerle

Josef Šíma, v zahraničí známý jako Joseph Sima, se ve třiceti letech přestěhoval do Paříže. Po celý život si ale uchoval silné vazby na Československo, rodnou Jaroměř, Prahu i Brno – rodná zem inspirovala jeho tvorbu a byl významným prostředníkem mezi českou a francouzskou avantgardou. Setkání s mladými francouzskými básníky v čele s René Daumalem a Rogerem Gilbertem-Lecomtem Šímu trvale poznamenalo a mnohokrát zdůraznil, že jeho tvorbě nejlépe rozuměli právě oni. Společně s nimi a dalšími umělci založil skupinu Vysoká hra, kterou charakterizovala kritika evropské racionální civilizace, inspirace indickou filozofií, práce s nevědomím a experimentální metafyzika. Její členové se pokoušeli překročit hranice reálného světa, k čemuž využívali rozmanitých prostředků od poezie po meditační techniky.
Výstava ve Valdštejnské jízdárně seznámí návštěvníky s Šímovými portréty, městskými scenériemi, krajinami, torzy v krajině či mytologickými výjevy, společně s obrazy, kresbami a fotografie jeho druhů, především Maurice Henryho a Artüra Harfauxe. Představí také Šímovu spolupráci s dalšími významnými básníky, jako byl například Pierre Jean Jouve či George Ribemont-Dessaignes a ilustrace k jejich knihám.
Ve srovnání s brněnskou výstavu se pražští návštěvníci mohou těšit na některé další zápůjčky ze soukromých sbírek a Šímovy práce na papíře, které lze z důvodu citlivosti materiálu vystavovat pouze po omezenou dobu,“ dodává Petr Ingerle.

Výstavu připravila Národní galerie Praha ve spolupráci s Moravskou galerií v Brně, kde výstava probíhala v Místodržitelském paláci od října loňského roku do letošního února. Záštitu nad výstavou převzal francouzský velvyslanec Roland Galharague.

DOPROVODNÝ A VZDĚLÁVACÍ PROGRAM

Komentované prohlídky
NE 5/5 16 h s Markétou Čejkovou
ST 19/6 18 h z literárně historického a kunsthistorického hlediska s Annou Smékalovou a Lenkou Kerdovou
ST 26/6 18 h s Jitkou Šosovou
ST 17/7 18 h s Jitkou Šosovou
250 Kč / 150 Kč / 60 min / rezervace na GoOut.cz

Přednášky historiků umění
ST 24/4 18 h Josef Šíma. Mezi avantgardou a tradicí, přednáška kurátora výstavy a historika umění Petra Ingerleho
ST 15/5 18 h Josef Šíma. Hendaye – Paříž, přednáška kurátorky výstavy a historičky umění Anny Pravdové
ST 29/5 18 h Šímův návrat k pramenům, přednáška historičky umění Adriany Šmejkalové
ST 5/6 18 h O Josefu Šímovi, zejména Šímovi českém, přednáška historika umění Jaromíra Zeminy
ST 12/6 18h Josef Šíma a knižní ilustrace, přednáška historičky umění Petry Kolářové
vstup zdarma (součástí přednášky není vstup do výstavy) / 60–90 min / rezervace na vzdelavani@ngprague.cz či 224 301 003

Obr. vpravo: Josef Šíma, Podobizna Rogera Gilbert-Lecomta, 1929, Musée des Beaux-Arts de Reims, © C. Devleeschauwer