Pro zadané slovo nebyly nalezeny žádné výsledky

Zpět

Nejkrásnější české knihy roku 2019 otevírají přihlášky do 55. ročníku soutěže…

Do soMinisterstvo kultury ČR a Památník národního písemnictví vyhlásili již 55. ročník soutěže Nejkrásnější české knihy roku 2019. Do soutěže, která publikace hodnotí z hlediska jejich grafického, polygrafického a výtvarného zpracování, mohou nakladatelé, tvůrci i studenti přihlašovat své knihy prostřednictvím online formuláře od 15. listopadu 2019 do 15. ledna 2020.

Historie soutěže o nejkrásnější knižní design sahá až do roku 1928, kdy ji inicioval sběratel a bibliofil Arne Sáňka. Památník národního písemnictví soutěž organizuje pravidelně od roku 1965. Mezinárodní odborná porota hodnotí grafické a polygrafické zpracování knih vydaných v českých nakladatelstvích a vytištěných v českých tiskárnách vždy za uplynulý kalendářní rok, a to hned v sedmi kategoriích: odborná literatura, krásná literatura, literatura pro děti a mládež, učebnice pro školy všech stupňů a ostatní didaktické pomůcky, knihy o výtvarném umění, katalogy a bibliofilie a autorské knihy. V každé z kategorií jsou vyhlašována tři místa, první je Ministerstvem kultury České republiky honorováno částkou 50 000 Kč. Památník národního písemnictví dále vyhlašuje Cenu Arna Sáňky určenou pro studenty a spolu s Uměleckoprůmyslovým museem v Praze oceňuje i mladé grafiky ve věku do 30 let. Své ceny udělují také Spolek českých bibliofilů, SČUG Hollar, Unie grafického designu a Svaz polygrafických podnikatelů.

Slavnostní vyhlášení jubilejního 55. ročníku proběhne v dubnu 2020. Nominované a vítězné knihy se poté stávají součástí putovní kolekce, která je v průběhu roku vystavována mimo jiné v letohrádku Hvězda, na přehlídce Designblok, v Moravské galerii, na domácích festivalech i na zahraničních veletrzích a reprezentuje Českou republiku v soutěži o nejkrásnější knihu světa.

Autory vizuálního stylu a doprovodného katalogu Nejkrásnější české knihy roku 2019 jsou designéři Štěpán Malovec a Martin Odehnal, tvůrci grafické úpravy vítězné publikace Pocta suknu Nadačního fondu 8smička v kategorii Katalogy.

Harmonogram NČKR 2019
15. 11 2019 Vyhlášení soutěže Nejkrásnější české knihy roku 2019
15. 1. 2020 Uzávěrka přihlášek
6. 2.–11. 2. 2020 Zasedání mezinárodní poroty
duben 2020 Slavnostní ceremoniál

Přihláška: