Pro zadané slovo nebyly nalezeny žádné výsledky

Zpět

Zemřel Jiří Šalamoun – ilustrátor, grafik, typograf

Jiří Šalamoun – ilustrátor, grafik, typograf a především nezapomenutelný člověk nás včera opustil. Stalo se tak cestou na předaní Ceny za litografii. Věřím, že ho náš potlesk cestou do nebe vyprovázel. V tu samou chvíli jsme s ním vědomě všichni byli, včerejší aplaus patřil jemu. Čest jeho památce!
Upřímnou soustrast rodině.Foto popiska: Jiří Šalamoun – Tři sny, litografie, velikost listu 1000 x 700 mm. Foto: Dita Havránková, prostory WPP Campusu

Jiří Šalamoun

* 17.4. 1935 Praha † 31.3. 2022 Praha

malíř, grafik, ilustrátor, animátor, pedagog

Narodil se v Praze. Studoval volnou grafiku u profesora Vladimíra Silovského a u profesora Vladimíra Pukla na Akademii výtvarných umění v Praze a knižní umění a ilustraci u profesora Alberta Kapra a Gerharta Kurt Müllera na Vysoké škole grafiky a knižního umění v Lipsku v letech 1957 až 1959.

Pracoval v Praze jako kreslíř, ilustrátor, knižní a časopisecký typograf, výtvarník animovaných filmů. V letech 1990 až 2002 vedl ateliér, později katedru grafiky a ilustrace na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. V roce 1992 byl jmenován profesorem. V letech 1990 až 1991 a 2004 byl profesorem na Letní Kokoschkově akademii v Salcburku, v roce 1992 na Miami University Oxford New Carolina v USA.

Zabýval se kresbou, užitou, filmovou a volnou grafikou, malbou, knižní ilustrací, animovanými filmy a návrhy kostýmů (pro Divadlo v Ústí nad Labem k baletu A. P. Petrova Stvoření světa), typografií, plakátovou tvorbou (např. filmové plakáty Do zubů a do srdíčka, 1985; Jak básníkům chutná život, 1987; Blázni a děvčátka, 1989). Základním prvkem jeho tvorby je hravost. Čerpal z lidového umění a slovesnosti (pohádky, loutkové divadlo, kramářské písničky), fantaskna a grotesknosti, okultní a zábavné literatury. Sdělení převádí do působivých symbolů. Ve volné tvorbě se věnuje především kresbě a grafice. Ilustracemi doprovází i svá literární díla (Das große pythagoreische Eisengahnunglück von Jiří Šalamoun. Eulenspiegelverlag, Berlín 1983; Nahá obryně aneb V pondělí ďábel nemůže, já mám zas něco v úterý…, 1999; Počasí na vraždu aneb silná dobrá vůle, 2000). Člen SČUG Hollar.