Pro zadané slovo nebyly nalezeny žádné výsledky

Zpět

Cena za tisk z hloubky – student Pavel Kytner – Kapradiny, akvatinta

Tisk z hloubky (speciální ceny za grafické techniky)

Cena společnosti Siemens

Kategorie student

Pavel Kytner za grafický list Kapradiny, akvatinta, velikost listu 550 x 460 mm.

Pavel Kytner je student AVU Praha, Ateliér Grafika I, vedoucí ateliéru doc. Dalibor Smutný.

  • Členové poroty: MgA. Pavel Pecina, doc. Mgr. Marek Sibinský, Ph.D., prof. akad. mal. Mgr. Martin Velíšek, Ph.D., MgA. Jakub Zich.
  • Vyjádření poroty: Pavel Kytner před námi odkrývá intimně zaznamenaný výjev z šerosvitu hlubokého lesa. V soustředěně provedené dvoubarevné akvatintě protíná trsy kapradin do mihotavých arabeskových mozaik. Jeho obraz podává kontemplativní poselství o světle, našem stálém průvodci, který mnohé zjevuje, ale zároveň znejistí naše smysly tušenými vrstvami neviděného mysteria.
  • Autor uvádí: Tato akvatinta vznikla jako finální vyústění kondenzace, esence půlročního hledání a malování přírodních struktur a řádu. Tento princip se zde uplatňuje v bodech a tazích štětce, které jsou na první pohled chaotické, neuspořádané a impresionistické. Při bližším pohledu se body a tahy uskupují do řádu a měly by připomínat kapradinu. Barva zde funguje jako emocionální nosič a napomáhá rozpoznat přírodní motiv.
  • Nominováni na cenu v této kategorii: Veronika Hoppová – Na chalupě, hlubotisk, velikost listu 477 x 350 mm, SUTNARKA, Ateliér ilustrace a grafiky, vedoucí ateliéru prof. ak. mal. Mikoláš Axmann, Andrea Gabajová – Osobný deník 2020, suchá jehla, lept, mezzotinta, velikost listu 1000 x 350 mm, FU OU, Ateliér grafiky, vedoucí ateliéru prof. Zbyněk Janáček, Kristýna Bujárková – Plavec, komb. technika, velikost listu 452 x 310 mm, SUTNARKA, Ateliér malby, vedoucí ateliéru doc. Aleš Ogoun.

Foto popiska: Pavel Kytner – Kapradiny, akvatinta, velikost listu 550 x 460 mm. Foto Dita Havránková

Rezervace díla: https://nadacehollar.cz/dilo/kapradiny/