Pro zadané slovo nebyly nalezeny žádné výsledky

Zpět

Grafika v době koronaviru – Patrik Hábl

Grafika v době koronaviru – zní heslo již několik dní připravovaného projektu Nadace Hollar. Postupně jsme oslovili několik výtvarníků a ptáme se, jak se mají a na čem právě pracují.

Dnes vám představíme Patrika Hábla, aktuálního laureáta Ceny poroty na Grafice roku, úspěšného českého výtvarníka, kterého si pozvali již podruhé do aukční síně Sotheby’s.

Patrik Hábl
„V současné době se snažím pracovat na grafikách i malbách. Musel jsem zrušit nebo stornovat plánované tři výstavy, nicméně situace, která nás všechny zastihla, nás nutí se zastavit, nebo zařadit na neutrál. Pro ty, kteří byli v běhu je to šok, ale pro ty, kteří dokáží zastavený čas využít, to až takový šok být nemusí. Je potřeba každý den nesledovat nové a nové případy nakažených a přestat hltat zpravodajství a události, což mi trvalo dva týdny, než jsem to pochopil. Je třeba tuto situaci využít a vnímat, jako určitou výzvu. Den musí mít pevný řád a nesmí unikat mezi prsty v trudomyslnosti a strachu, že se nakazíme. Umělci mají výhodu, že jsou většinu života někde zavření a někde v tichosti si tvoří na rozdíl od jiných profesí, které jsou vázány na prostor, zákazníky a subdodavatele. Ve chvíli, kdy jsem nalezl znovu svou platformu a své místo, kde můžu vstupovat do obrazu, nebo do grafiky se mi začalo žít lépe. Není to únik do jiného časoprostoru, je to jen pole, kde je člověku dobře.
S manželkou jsme se rozhodli, když nám zavřeli školku, že naši dceru alespoň připravíme do první třídy. Začali jsme dopoledne já, odpoledne ona s dcerou probírat abecedu, sčítání, odečítání, angličtinu, hudební nástroje a jiné dovednosti. Docela nás překvapilo, že za 14dnů nás dcera svým vstřebáváním a zájmem o učivo drezíruje a vyžaduje těžší a náročnější úkoly i během víkendů.
Stejné to je s objevováním nových možností malby i grafiky. Čím častěji si opakujeme a osvojujeme své dovednosti, tím je větší pravděpodobnost, že v nich budeme lépe vynikat. Malba, nebo grafika se může stát naši terapií v době koronaviru. Mne zastihla v době, kdy jsme měli odletět do Španělska.
V těchto dnech probíhá také aukce Contemporary art v Londýně, do které jsem byl zařazen. Je to pro mne velká čest být vedle jmen jako je Keith Haring, Martin Kippenberger, Gerhard Richter, Antony Gormley, nebo Eberhard Havekost. Navíc v sekci Contemporary art Sothebys, kde nikdo v historii z České republiky nebyl. Na straně druhé cítím určitý závazek, abych potvrdil pozici, přestože to nemohu nijak ovlivnit. Mám velkou radost a těší mne, že okolí to prožívá možná ještě víc než já. Kolegové nebo galeristé mi hlásí aktuální stav, kolik mám příhozů a to mi dává naději, že je o tento obraz poměrně velký zájem.
Mysl povzbuzuji očekáváním, že všechno musí mít někdy svůj konec, stejně tak jako virová epidemii přišla, musí i odejít. Nikdo z nás tuto situaci nezažil a o to víc budeme všichni jednou vzpomínat na dobu, kdy se čas zastavil a co jsme my dělali v době koronaviru?“

https://www.novinky.cz/kultura/clanek/cesky-malir-se-opakovane-dostal-do-aukce-sotheby-s-40318710

https://www.e15.cz/magazin/a-mimochodem-cesky-vytvarnik-se-znovu-prosadil-do-prestizni-aukce-sotheby-s-1368238