Pro zadané slovo nebyly nalezeny žádné výsledky

Zpět

Nejkrásnější české knihy roku 2018 – výsledky 54. ročníku soutěže

Soutěž Nejkrásnější české knihy roku 2018, kterou pořádá Ministerstvo kultury České republiky a Památník národního písemnictví, již zná oceněné. V 54. ročníku soutěže ocenila mezinárodní odborná porota z 264 přihlášených publikací celkem 33. V kategorii Odborná literatura zvítězila publikace Co je designér: věci, místa, sdělení.nV kategorii Krásné literatury se na prvním místě umístila kniha Moc a vzdor nakladatelství Filip Tomáš – Akropolis v grafické úpravě Juraje Horvátha. Svou dominanci v kategorii Literatura pro děti a mládež potvrdilo nakladatelství Baobab. To obsadilo první tři oceněná místa a zvítězilo s dětskou knihou Bydlíme!, která vysvětluje dětem rozdíly v bydlení lidí a zvířat. Porota ocenila vynikající typografické zpracování a celkový zážitek z knihy.
Ilustrovaný česko-anglický abecedář ABCZ aneb H jako Havel, který přibližuje českou kulturu v mnoha oblastech, byl oceněn v kategorii Učebnice. Zejména u této kategorie ocenila porota zvyšující se kvalitu. Nejkrásnější knihou o výtvarném umění je Epos 257: Kořeny, větve, šlahouny Spolku Trafačka. „Vítězí silný koncept. Kniha v materiálovém pojetí desek naprosto přímočarým, nekompromisním a autentickým způsobem odráží téma, výsledek je navíc vizuálně velmi atraktivní,“ zhodnotil publikaci člen výtvarné poroty Jiří Toman.
Nejkrásnějším katalogem byl vyhlášen průvodce stejnojmenné výstavy Pocta suknu: Textil v kontextu umění uměleckého centra 8smička v Humpolci. Oceněn byl i za polygrafické zpracování. Autorská publikace V znamení pentódy, na které po dobu tří let spolupracovali Jan Čumlivski, Palo Čejka a Tomáš Klepoch, byla oceněna v kategorii Bibliofilie a autorské práce. Ministerstvo kultury České republiky každou z vítězných knih ohodnotilo částkou 50 000 Kč.

Další ocenění se udělovala ve specializovaných kategoriích. Památník národního písemnictví vybral nejlepší studentské práce a udělil grafičce Lucii Lučanské z Vysoké školy uměleckoprůmyslové cenu Arna Sáňky, pojmenovanou po zakladateli soutěže, za soubor příspěvků Mujina napsaný podle japonské legendy. Spolek českých bibliofilů jako již tradičně zvolil laureáta Ceny Vojtěcha Preissiga. Stala se jím s bakalářskou prací Příběh nebe a země Veronika Hanzlíková, studentka ateliéru Grafického designu Fakulty umění a designu Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem. Sdružení českých umělců grafiků Hollar udělilo cenu Matěji Lipavskému za ilustraci knihy Věry Jirousové Twetty 1956–1963. Spolu s Uměleckoprůmyslovým museem v Praze udělil Památník národního písemnictví cenu pro mladého tvůrce do 30 let, kterou si odnesl Jindřich Janíček z nakladatelství Take Take Take za grafickou úpravu publikace koncipované jako rodinné album Anonym 1968–1984. Nakladatelství Take Take Take bylo úspěšné i v dalších kategoriích. Druhá místa obsadilo v kategoriích Odborná a Krásná literatura s Ilustrovanou ústavou České republiky a klasikou české literatury Stín kapradiny ve výrazné grafické úpravě.

Slavnostní ceremoniál proběhl 5. dubna 2019 v CAMP ­– Centrum architektury a městského plánování, vyhlášením provázeli herci Marek Daniel a Arnošt Frauenberg. Program doplnil svou přednáškou britský grafický designér John Morgan. Ten přijel na pozvání 20YY Designers, kteří se postarali o grafickou koncepci slavnostního vyhlášení a katalogu tohoto ročníku soutěže.
Kompletní výsledky: