Pro zadané slovo nebyly nalezeny žádné výsledky

Zpět

Šimon Brejcha je 28. laureátem Ceny Vladimíra Boudníka

Cena Vladimíra Boudníka je společenské ocenění výtvarníků za tvůrčí přínos české grafice, za přesvědčivý a výrazný soubor grafických děl objevného výrazu či formy bez časového a generačního omezení. Vedle významných a vývojem umění ověřených jmen chce poukázat na jedinečné a v tom smyslu i perspektivní tvůrčí výkony umělců mladší generace.

  1. laureátem Ceny Vladimíra Boudníka

za významný tvůrčí přínos v oblasti grafické tvorby,

za přesvědčivý a výrazný soubor grafických děl objevného výrazu či formy bez časového a generačního omezení

je Šimon Brejcha.

Výstava Šimona Brejchy probíhá ve dnech: 06. 4. – 05. 5. 2023
v České Galerii Moderního Umění | Betlémské náměstí | Praha 1 a je součástí projektu Grafika roku 2022. 

Šimon Brejcha (* 1963) se svou tvorbou dlouhodobě pohybuje na hraně současné grafiky – do jejího rámce spadá soustavným experimentováním s technickými možnostmi média, hlubokou fascinací principy otisku, subtilností gesta, jeho opakováním i vědomou prací s barvou.

V kontextu Boudníkovy ceny je prezentován jako autor demonstrující změnu paradigmatu, konec antropocénu a adopce nového (časového, prostorového, významového) měřítka, které je projevem lidské mysli vědomé si nejen svých limitů, ale také smyslu, tj. pozice v rovnováze pomyslného universa.

Brejcha absolvoval studia na Univerzitě Karlově v Praze (1994). Zúčastnil se řady stipendijních a rezidenčních pobytů, zejména v německém prostředí. Rozsáhlá je jeho výstavní i publikační činnost – vedle domácích center (2021 Galerie Jiřího Jílka, Šumperk; 2020 Galerie Václava Špály, Praha; 2020, Hollar, Praha; 2016 GASK, Kutná Hora; 2010 Galerie umění v Karlových Varech / Oblastní galerie v Liberci ad.) se pravidelně prezentuje také v zahraničí (2022 Galerie Raskolnikow, Drážďany; 2015 Bourglinster, Luxembourg; 2013 Gallery Am schwarzen Meer, Bremen; 2011 Kunstverein Coburg ad.). Účastní se také přehlídek skupinových, resp. globálních grafických bienále (2022 International Biennial Print Exhibit: 2022 R.O.C., Taiwan; 2021 Internationale Grafik-Triennale Frechen, Německo; 2018 Impact 10, Santander, Španělsko; 2015 International Print Biennale, Guanlan, Čína ad.). Je zastoupen ve sbírkách Národní galerie Praha, Památníku národního písemnictví, Muzea umění Olomouc, Galerie hlavního města Prahy, Městské galerie v Karlových Varech, v liberecké Oblastní galerii umění, Rómer Flóris Művészeti és Történeti Múzeum v Győru, Tama Art University v Tokiu, National Taiwan Museum of Fine Art, Stredoslovenskej galérii umenia v Bánskej Bystrici ad. Mimoto jsou jeho díla v majetku řady soukromých sběratelů doma i v zahraničí (Japonsko, Taiwan, Nizozemí, UK, USA).

Cenu doposud získali: Ladislav Čepelák, Dalibor Chatrný, Alena Kučerová, Jan Kubíček, Eduard Ovčáček, Jan Měřička, Květa Pacovská, Michal Cihlář, Marie Blabolilová, Jiří Anderle, Jaroslava Severová, Lubomír Přibyl, Vojtěch Kovářik, Zdeněk Sýkora, Mikoláš Axmann, František Hodonský, Jiří Lindovský, Oldřich Kulhánek, Zbyněk Janáček, Jindřich Růžička, Dalibor Smutný, Karel Malich, Josef Hampl, Lenka Vilhelmová, Ondřej Michálek, Jan Vičar, Tereza Lochmann a Šimon Brejcha.