Pro zadané slovo nebyly nalezeny žádné výsledky

Grafika roku 2021

V první polovině roku jsme uspořádali úspěšnou výstavu Grafika roku 2021, která byla uvedena na půdě Karolina Univerzity Karlovy. Vybrali jsem 539 prací, z toho bylo vystaveno 191 děl a 29 autorských knih v Karolinu. Digitalizovali jsme všechna díla a do konce roku 2022 jsme je představovali v online galerii. Porotci z celé země i zahraničí vybrali během 2 dní na Staroměstské radnici spolu s kurátory 49 nominací a udělili 16 cen Grafiky roku 2021. Udělili jsme Cenu Vladimíra Boudníka nejmladší laureátce v historii. Připravili jsme krátký dokument a výstavu Tereze Lochmann, která trvale žije a tvoří v Paříži.

V první polovině roku jsme uspořádali úspěšnou výstavu Grafika roku 2021, která byla uvedena na půdě Karolina Univerzity Karlovy. Vybrali jsem 539 prací, z toho bylo vystaveno 191 děl a 29 autorských knih v Karolinu. Digitalizovali jsme všechna díla a do konce roku 2022 jsme je představovali v online galerii. Porotci z celé země i zahraničí vybrali během 2 dní na Staroměstské radnici spolu s kurátory 49 nominací a udělili 16 cen Grafiky roku 2021. Udělili jsme Cenu Vladimíra Boudníka nejmladší laureátce v historii. Připravili jsme krátký dokument a výstavu Tereze Lochmann, která trvale žije a tvoří v Paříži.

video teaser Grafika roku 2021

Slavnostní vyhlášení cen Grafika roku se uskutečnilo ve čtvrtek 31. března 2022 a v Karolinu Univerzity Karlovy v Praze. Výstava se konala od 1. do 29. dubna 2022 v Karolinum, Ovocný trh 5, Praha 1. Kurátoři: Hana Larvová, Zdeněk Freisleben, Kateřina Hanzlíková.

Akce proběhla pod Záštitou primátora hlavního města Prahy a Ministerstva kultury České republiky, ve spolupráci s Univerzitou Karlovou. V tomto ročníku výrazně vzrostl počet kvalitních hlubotiskových prací a litografií. Pro všechna díla Grafiky roku jsme zároveň připravili virtuální prostor, kde bylo možné zhlédnout veškeré práce odevzdané do projektu. Pro tento účel jsme všech 539 děl pečlivě zdigitalizovali a připravili jejich prezentaci v online galerii na stránkách Grafikaroku.cz. I letos se sešly práce, které jsou mimo rámec našeho hodnocení a vnímáme je jako radostné osvěžení a originální pojetí tradičních technik, jednalo se o litografie nejmenších dětí (předškolní a školní věk). Vysoká účast studentských prací je zásluhou intenzivní spolupráce s vedoucími pedagogy jednotlivých ateliérů i velké snahy studentů se projektu zúčastnit a to vzhledem k situaci na školách, kdy studenti měli velice omezený přístup k realizaci tisků grafik. I tento rok tak přispěl k silnému ročníku samostatných studentů, kteří u tisku zůstanou i po opuštění svých alma mater.


Na začátku roku 2022 udělovala porota již 27. Cenu Vladimíra Boudníka.  Získala ji mladá umělkyně Tereza Lochmann, jejíž experimentální grafická tvorba je příkladem nekonvenčních výtvarných přístupů, které si s charakterem této ceny, věnované dnes již legendárnímu zakladateli české moderní grafiky v polovině dvacátého století, neodmyslitelně spojujeme.

mikro dokument Tereza Lochmann

Grafika je středobodem tvorby Terezy Lochmann. Soustřeďuje se v ní na dřevořez, pracuje s ním ale naprosto svobodně; propojuje ho s dalšími výtvarnými formami od malby přes sochu až k prostorovým objektům. Svým netradičním pojetím tak mění původně klasickou techniku v živé, spontánní a ryze současné výtvarné médium. Upřednostňuje v něm velkoformátové grafiky, které někdy spojuje do diptychů nebo triptychů. Prioritou se často stává samotná matrice, se kterou autorka zachází jako s výtvarným artefaktem. Dál s ní pak pracuje, zkoumá způsoby jejího přetváření pomocí různých technologických postupů. Experimentuje také přímo s dřevěnou materií, kterou si pro svou práci vybírá, často ryje na použité dřevo, části nábytku, staré dveře. Výsledkem je vizuálně velmi působivý reliéf s dokonale zvládnutou technikou rytí, který svou expresívní robustností připomíná až „váchalovský“ rukopis. Právě materiál s „pamětí“ je to, co autorku inspiruje nejvíc.

Přidává k ní osobní významy, které prostřednictvím svérázné ikonografie odkazují k bezprostředním zážitkům, vzpomínkám, ale také k legendám, mýtům nebo literárním tématům. Spolu se specifickou škálou jemných barevných valérů, kterými se vyznačují práce z posledních let, vytváří Tereza Lochmann svérázné experimentální dílo, které posunuje a dál invenčním, kreativním způsobem rozšiřuje limity původně klasické formy grafického díla.

 

Tereza Lochmann (narozená 1990 v Praze), studovala na UMPRUM v Praze, následně ukončila magisterský program na École des Beaux-arts v Paříži.

Vystavovala samostatně v Paříži (Galerie Kaleidoscope, Velvyslanectví České republiky), v

Antibes (Les Arcades – Museum Picasso), v Rouenu (La Plateforme) a v Praze (Galerie Artinbox, Studio Prám), v Manile (Crown Spaces) a na skupinových výstavách a salonech v Paříži, Lyonu, Praze, Krakově, Lipsku a v Manile.

Ve Francii byla nominována na cenu Révelations Emerige pro mladé umělce (2018) a na cenu Antoine Marin za malbu (2022).

Účastnila se několika residenčních programů ve Francii a na Filipínách. V roce 2020 byla

laureátkou residenčního programu Muzea Picasso v Antibes.

Její práce jsou zastoupeny ve sbírkách měst Sarcelles a Pantin a ve sbírce FRAC Picardie.

Pravidelně spolupracuje na socio-kulturních a uměleckých projektech ve školách, zejména na pařížském předměstí. Od roku 2021 vede kurz kresby na École des Beaux-Arts v Paříži.

Spolupracuje s pařížskými nakladatelstvími Al Manar a Solo ma non troppo, s pražskou Revover Revue a s novinami A2.

V současné době žije mezi Prahou a Paříží. Zastupuje ji pařížská galerie Kaléidoscope.

POPIS PROJEKTU

Výstava Grafika roku představuje výběr nejlepší současné grafické tvorby širokého spektra umělců a studentů – grafiků. Grafika roku se za 28 let stala platformou pro navázání mezigeneračních uměleckých vztahů, nabízí ucelený pohled a možnost zhodnotit posun a trendy ve volné grafické tvorbě. Zastoupeny jsou všechny klasické techniky – serigrafie, litografie, hlubotisky, tisky z výšky, počítačová grafika i originální autorské techniky nejen na papíře. Součástí projektu je již tradičně autorská kniha.

Grafická tvorba má v naší zemi dlouhou tradici a prestiž. Nadace Hollar ctí jako svou povinnost vytvářet prostředí, ve kterém bude tato tvorba zpřístupněna nejen odborníkům a samotným umělcům, ale především širokému publiku.

LAUREÁTI GRAFIKY ROKU 2021

Zasedání porot Grafiky roku 2021 proběhlo ve dnech 14. a 15. února 2022 v Sále architektů na Staroměstské radnici. Předseda komisí: Mgr. Zdeněk Freisleben

Členové komisí: Mgr. Zdeněk Freisleben (A, D), doc. MgA. Juraj Horváth (A), PhDr. Hana Larvová (A), PhD, doc. Mgr. A. Pavel Mrkus (A), Andrea Pézman, ArtD. (A), doc. akad. mal. Ditta Jiřičková (CA), MgA. Pavel Pecina (CA), doc. Mgr. Marek Sibinský, Ph.D. (CA), MgA. Jakub Zich (CA), Mgr. Ladislav Daněk (B, CB), akad. mal. Renáta Fučíková (B, CB), MgA. Vojtěch Kovářik (B, CB), MgA Jakub Horský (D), Gina Renotière, Ph.D. (D).

Hlavní cena v kategorii A – velký formát (grafické listy větší než 297 x 210 mm)

Marek Sibinský za grafický list NO2ik, serigrafie, velikost listu 1000 x 1550 mm, 2021

Foto popiska: Marek Sibinský – NO2ik, serigrafie, velikost listu 1000 x 1550 mm. Foto: Dita Havránková, prostory WPP Campusu

  • Hlavním partnerem ceny je PRE, a.s.
    • Nominováni na cenu v této kategorii: Hza Bažant – Spolu, sítotisk, velikost listu 1000 x 700 mm, Josef Bolf – Gotická duše, suchá jehla, velikost listu 492 x 700 mm, František Hodonský – Basso – Kontinuo Vivaldi, barevný dřevořez, velikost listu 590 x 440 mm, Jiří Samek – Pohled z okna (západ), tisk z hloubky a výšky z lina, velikost listu 685 x 470 mm, Jiří Šalamoun – Tři sny, litografie, velikost listu 1000 x 700 mm, Miloš Šejn – Samohlásky krajiny, počítačová grafika (digitální sendvič typografických a obrazových dat), velikost listu 2300 x 830 mm, Lenka Vilhelmová – Ve vlastních stínech I-XII, hlubotisk – suchá jehla, lept, měkký kryt, monotyp, velikost listu 1300 x 1500 mm.
    • Přihlášeno 142 prací, vystaveno 70 děl.

 

Hlavní cena v kategorii B – malý formát

Peter Kollár za grafický list Duchem pryč, linoryt, velikost listu 250 x 340 mm

Foto popiska: Peter Kollár – Duchem pryč, linoryt, velikost listu 250 x 340 mm. Foto: Dita Havránková, prostory WPP Campusu

  • Hlavním partnerem ceny je PRE, a.s.
    • Nominováni na cenu v této kategorii: Lenka Falušiová – Bezetmí, mezzotinta, velikost listu 270 x 210 mm, Barbora Heřmanová – Kolonie, linoryt, velikost listu 134 x 140 mm, Helena Horálková – Trávy, linoryt, velikost listu 225 x 155 mm.
    • Přihlášeno 85 prací, vystaveno 25 děl.

Hlavní cena v kategorii C/A – velký formát studentská práce, Cena Simeony Hoškové (grafické listy větší než 297 x 210 mm)

předává starosta Prahy 1

Galerie Klatovy / Klenová poskytuje vítězi stipendijní pobyt

Pavel Kytner za grafický list Barevné vztahy v objemu, akvatinta, čárový lept, barevný soutisk, velikost listu 600 x 600 mm

Pavel Kytner je student AVU Praha, Ateliér Grafika I, vedoucí ateliéru doc. Dalibor Smutný.

Foto popiska: Pavel Kytner – Barevné vztahy v objemu, akvatinta, čárový lept, barevný soutisk, velikost listu 600 x 600 mm. Foto: Dita Havránková, prostory WPP Campusu

  • Nominováni na cenu v této kategorii: Eva Jurková – Figs, linoryt, velikost listu 630 x 480 mm, UAA Vienna, Antónia Morihládková – Prst v ústach pomaranča, linoryt, velikost listu 500 × 707 mm, FU OU, Lada Nováková – Zmar – absence inzerce kultury, serigrafie, velikost listu 1000 x 700 mm, VOŠG Jihlava, Anastasia Polishchuk – Simulace versus realita, počítačová grafika, 297 × 420 mm, AVU v Praze, Dagmar Dolíhalová – Swimming in the Lake, kombinovaná hlubotisková technika, velikost listu 820 x 710 mm, SUTNARKA.
    • Přihlášeno 147 prací, vystaveno 68 děl.

 

Hlavní cena v kategorii C/B – malý formát studentská práce

(grafické tisky menší než 297 x 210 mm)

Veronika Jírovská za grafický list Temný les, škrábaná akvatinta, tisk z hloubky, velikost listu 520 x 380 mm

Veronika Jírovská je studentkou VOŠG Hellichova, Ateliér Knižní grafiky, vedoucí ateliéru MgA. Helena Šantavá.

Foto popiska: Veronika Jírovská – Temný les, škrábaná akvatinta, tisk z hloubky, velikost listu 520 x 380 mm. Foto: Dita Havránková, prostory WPP Campusu

  • Partnerem ceny je IMA, s.r.o.
    • Nominováni na cenu v této kategorii: Tomáš Leba – Lacuna, měkký kryt, velikost listu 355 x 498 mm, SUTNARKA, Darina Molatová – Kredenc, akvatinta, suchá jehla, velikost listu 250 x 315 mm, AVU v Praze, Johana Pokorná – Metro, hlubotisk, velikost listu 320 x 220 mm, Art&Design Institut.
    • Přihlášeno 59 prací, vystaveno 28 děl.

 

Hlavní cena v kategorii D – autorská kniha

Luboš Drtina za autorskou knihu Christian Morgenstern, Básně – překlad Emanuel Frynta, sítotisk

Foto popiska: Luboš Drtina – Christian Morgenstern, Básně – překlad Emanuel Frynta, sítotisk.  Foto: Dita Havránková, prostory WPP Campusu

  • Partnerem ceny je AKP Nord Advisory s.r.o.
    • Nominováni na cenu v této kategorii: David Cajthaml – Nová píseň o velkém příběhu na bavorském pomezí, suchá jehla, velikost vazby 200 x 175 mm.
    • Přihlášeno 38 prací, vystaveno 10 děl.

Hlavní cena v kategorii D – autorská kniha – studentka

Kateřina Šípková za autorskou knihu – Ze srdce výdech, do srdce nádech, akvatinta, lept

Autorská kniha Kateřiny Šípkové vznikla jako závěrečná práce na VOŠ Václava Hollara.

 

Foto popiska: Kateřina Šípková – Ze srdce výdech, do srdce nádech, akvatinta, lept. Foto: Dita Havránková, prostory WPP Campusu

  • Partnerem ceny je AKP Nord Advisory s.r.o.
    • Nominováni na cenu v této kategorii: Adéla Hašková – Zoo na šňůře, kombinovaná technika, velikost vazby 167 x 217 mm, FO OU, Kolektiv studentů 2. ročník FUD UJEP – Zin: Balanc, autorský ofset, velikost vazby 120 x 170 mm, FUD UJEP.
    • Přihlášeno 53 prací, vystaveno 19 děl.

 

Cenu za tisk z výšky (speciální ceny za grafické techniky)

Kategorie dospělý autor

Jiří Samek za grafický list Pohled z okna (západ), tisk z hloubky a výšky z lina, velikost listu 685 x 470 mm

Foto popiska: Jiří Samek – Pohled z okna (západ), tisk z hloubky a výšky z lina, velikost listu 685 x 470 mm. Foto: Dita Havránková, prostory WPP Campusu

  • Partnerem ceny je společnost Siemens.
    • Nominováni na cenu v této kategorii: Vojtěch Kovářik – Královna, linoryt, velikost listu 1700 x 100 mm.

Kategorie student

Antónia Morihládková za grafický list Prst v ústach pomaranča, linoryt, 500 × 707 mm

Antónia Morihládková je studentkou Fakulty umění Ostravské univerzity, Ateliér grafiky a kresby, vedoucí ateliéru doc. Marek Sibinský.

Foto popiska: Antónia Morihládková – Prst v ústach pomaranča, linoryt, 500 × 707 mm. Foto: Dita Havránková, prostory WPP Campusu

  • Partnerem ceny je společnost Siemens.
    • Nominováni na cenu v této kategorii: Eva Jurková – Figs, linoryt, velikost listu 630 x 480 mm, UAA Vienna, Bára Květová – Satinýrka šanson, kombinovaná technika, SUTNARKA, Paul Tuttas – Nachtschatten, dřevoryt, monotyp, velikost listu 500 x 700 mm, UMPRUM.

Cena za tisk z hloubky (speciální ceny za grafické techniky)

Kategorie dospělý autor

Lenka Vilhelmová za grafický list Ve vlastních stínech I-XII, hlubotisk – suchá jehla, lept, měkký kryt, monotyp, velikost listu 1300 x 1500 mm

Foto popiska: Lenka Vilhelmová – Ve vlastních stínech I-XII, hlubotisk: suchá jehla, lept, měkký kryt, monotyp, velikost listu 1300 x 1500 mm. Foto: Dita Havránková, prostory WPP Campusu

  • Partnerem ceny je Fakulta umění a designu UJEP Ústí nad Labem

Kategorie student

Dagmar Dolíhalová za grafický list Swimming in the Lake, kombinovaná hlubotisková technika, velikost listu 820 x 710 mm

Dagmar Dolíhalová je studentkou SUTNARKY, Ateliér ilustrace a grafiky, vedoucí ateliéru prof. akad. mal. Mikoláš Axmann.

Foto popiska: Dagmar Dolíhalová – Swimming in the Lake, kombinovaná hlubotisková technika, velikost listu 820 x 710 mm. Foto: Dita Havránková, prostory WPP Campusu

  • Partnerem ceny je Fakulta umění a designu UJEP Ústí nad Labem
    • Nominováni na cenu v této kategorii: Lenka Krkavcová – Sousedství, hlubotisk, velikost listu 350 x 500 mm, Art&Design Institut.

Cena za litografii (speciální ceny za grafické techniky)

Kategorie dospělý autor

Jiří Šalamoun za grafický list Tři sny, litografie, velikost listu 1000 x 700 mm

Foto popiska: Jiří Šalamoun – Tři sny, litografie, velikost listu 1000 x 700 mm. Foto: Dita Havránková, prostory WPP Campusu

  • Partnerem ceny je Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara v Plzni

Kategorie student

Sabina Kafková za grafický list Konečná stanice, litografie ze dřeva – mokulito, velikost listu 592 x 460 mm

Sabina Kafková je studentkou SUTNARKY, Ateliér ilustrace a grafiky, vedoucí ateliéru prof. akad. mal. Mikoláš Axmann.

Foto popiska: Sabina Kafková – Konečná stanice, litografie ze dřeva – mokulito, velikost listu 592 x 460 mm. Foto: Dita Havránková, prostory WPP Campusu

  • Partnerem ceny je SUTNAR – Nadace Radoslava a Elaine Sutnarových
    • Nominováni na cenu v této kategorii: Natalia Dvořáková – Cesty mysli ze snu, kamenotisk, velikost listu 484 x 625 mm, UMPRUM, Martin Kostelník – Music, litografie, velikost listu 350 x 500 mm, Art&Design Institut, Tomáš Leba – Odraz, litografie, velikost listu 350×498 mm, SUTNARKA.

Cena za serigrafii (speciální ceny za grafické techniky)

Kategorie dospělý autor

Hza Bažant za grafický list Spolu, sítotisk, velikost listu 1000 x 700 mm

Foto popiska: Hza Bažant – Spolu, sítotisk, velikost listu 1000 x 700 mm. Foto: Dita Havránková, prostory WPP Campusu

  • Partnerem ceny je společnost AKP Nord Advisory s.r.o.

Kategorie student

Romana Floreková za grafický list Terapia, sítotisk, velikost listu 1000 x 700 mm

Romana Floreková je studentkou Fakulty umění Ostravské univerzity, Ateliér grafiky a kresby, vedoucí ateliéru doc. Marek Sibinský.

Foto popiska: Romana Floreková – Terapia, sítotisk, velikost listu 1000 x 700 mm. Foto: Dita Havránková, prostory WPP Campusu

  • Partnerem ceny je společnost AKP Nord Advisory s.r.o.
    • Nominováni na cenu v této kategorii: Lada Nováková – Zmar – absence inzerce kultury, serigrafie, velikost listu 1000 x 700 mm, VOŠG Jihlava, Adéla Strnadová – bn, sítotisk, velikost listu 420 x 395 mm, AVU v Praze, Žofie Kumštová – Venku všechno voní líp, sítotisk, velikost listu 350 x 500 mm, AVU v Praze.

 

Cena za počítačovou grafiku (speciální ceny za grafické techniky)

Kategorie dospělý autor

Kryštof Brůha za grafický list Magna Mutacio Flumen gen 2.0, generativní digitální grafika, velikost listu 707 x 1000 mm

Foto popiska: Kryštof Brůha – Magna Mutacio Flumen gen 2.0, generativní digitální grafika, velikost listu 707 x 1000 mm. Foto: Dita Havránková, prostory WPP Campusu

Kategorie student

Anastasia Polishchuk za grafickou práci Simulace versus realita, počítačová grafika, velikost listu 297 × 420 mm

Anastasia Polishchuk je studentkou AVU v Praze, Ateliér intermédia, vedoucí ateliéru prof. MgA. Milena Dopitová.

Foto popiska: Anastasia Polishchuk – Simulace versus realita, počítačová grafika, velikost listu 297 × 420 mm. Foto: Dita Havránková, prostory WPP Campusu

  • Partnerem ceny je Pedagogická fakulta Univerzity Hradec Králové
    • Nominováni na cenu v této kategorii: Pavlína Bělecká – Vibrace, počítačová grafika, velikost listu 1000 x 700 mm, PF UHK, Matouš Fiala – Acceleration, alchymáž, velikost listu 700 x 1000 mm, AVU v Praze, Denisa Váňová – Četba ze sv. Jana, kombinovaná technika – reliéf na papíře, kresba, frotáž, digitální tisk, velikost listu 1220 x 1810 mm, SUTNARKA.

 

Akce probíhá pod záštitou primátora hlavního města Prahy a Ministerstva kultury České republiky.